چاپ        ارسال به دوست

حمایت و تامین نقدینگی واحدهای تولیدی اولویت نظام بانکی است

رئیس کل بانک مرکزی گفت: علیرغم فشارهای دشمنان در خصوص صادرات نفت و ایجاد محدودیت در منابع ارزی کشور، شرایط عادی است.

عبدالناصر همتی با بیان اینکه این ثبات به ما اجازه می دهد تا اقدامات اساسی در حوزه اقتصادی کشور انجام دهیم، افزود: تامین نیازهای اساسی و فوری مردم در شرایط سخت کنونی دغدغه اصلی دولت بوده و ایجاد ثبات اقتصادی در کشور هدف اصلی دولت است.

دولت برای جبران آثار تحریم ها و اداره زندگی روزمره مردم اقدامات خود را در ابعاد مختلف پیش می برد تا بتواند در عین حال برنامه ریزی مناسب برای توسعه کشور نیز انجام دهد.

وی میزان صادارت غیر نفتی کشور از ابتدای امسال تا پایان آذر حدود 34 میلیارد دلار اعلام و با تاکید بر اینکه واردات دارو و کالاهای اساسی در اولویت است، اضافه کرد: از ابتدای سال جاری تا پایان دی، 11 میلیارد و 500 هزار دلار کالاهای اساسی، دارو و تجهزات پزشکی وارد کرده ایم که نسبت به کل سال گذشته 20 درصد افزایش داشته است.

رییس کل بانک مرکزی گفت: افزیش فشار برای کاهش درآمدهای نفتی کشور موجب کندی در انجام طرح ها و موارد با اولویت کمتر می شود که در حال برنامه ریزی برای تکمیل و راه اندازی طرح های اولویت دار در کشور هستیم تا این مقطع را طی کنیم.

همتی با اعلام اینکه نظام بانکی کشور آماده حمایت و تامین نقدینگی واحدهای تولیدی است، یادآور شد: کشور نباید از نظر سرمایه در گردش و واحدهای تولیدی فعال که نیاز به نقدینگی دارند دچار مشکل باشد و نظام بانکی آمادگی دارد که حمایت های لازم را انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه بانک مرکزی با صادرات ریالی مخالف است گفت: صادرات ریالی معنا ندارد، چرا که منابع انسانی و سرمایه ای کشور برای تولید به کار گرفته و تولیدات به خارج کشور صادر می شود اما در مقابل، ارزی به کشور بازنمی گردد، بنابراین این روش با هیچ منطقی قابل پذیرش نیست.

همتی با بیان اینکه ارزش افزوده صادرات باید در داخل کشور و به چرخه اقتصادی بازگردد، اظهار داشت: طرح صادرات ریالی که نه ارزی به داخل کشور وارد شود و نه وارداتی در مقابل آن انجام گیرد، به هیچ وجه به نفع اقتصاد نخواهد بود، ضمن اینکه این روش در تضاد با اصول اقتصاد مقاومتی است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: از صادرکنندگان انتظار می رود شرایط وارد کنندگان را درک و گام های لازم برای کمک به جریان واردات کشور بردارند، ضمن آنکه در این مسیر نیز بانک مرکزی به طرق مختلف بستر انتقال وجوه حاصل از صادرات را با کشورهای مورد تعامل مهیا کرده است.

ایرنا


١٤:٢٤ - 1397/11/28    /    شماره : ٤١٠٥    /    تعداد نمایش : ٤٨٨