گزارش‌های اقتصادی


Economic Developments in Iran

مرکز تحقیقات اقتصادی بانک خاورمیانه به تهیه و تدوین "گزارش‌های فصلی و سالانه تحولات اقتصاد ایران"، "گزارش‌های صنایع"، "گزارش‌های موردی" و همچنین "گزارش‌های پیش‌بینی متغیرهای کلان اقتصادی" می‌پردازد. هدف این گزارش‌ها ترسیم تصویری واضح از اقتصاد ایران است و از این رو به‌عنوان راهنمای مفیدی برای فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی عمل می‌کند.

گزارش‌های سالانه و فصلی تحولات اقتصاد ایران با بررسی تحولات بخش واقعی اقتصاد کشور (مانند رشد اقتصادی و سهم بخش‌های کشاورزی، نفت، صنایع و معادن و خدمات) آغاز شده و همچنین تولید ناخالص داخلی از سمت مخارج را مورد بررسی قرار می‌دهند. سایر مباحث این گزارش‌ها شامل تحولات بازار نیروی کار، نرخ‌های تورم مصرف‌کننده و تولید‌کننده، وضعیت تراز تجاری کشور، تحولات بازار ارز و همچنین تغییرات متغیرهای عمده پولی از جمله پایه پولی و نقدینگی می‌شود. لوایح بودجه، قوانین بودجه و نهایتا عملکرد مالی دولت در خصوص درآمدها و هزینه‌های جاری، درآمدهای نفتی و هزینه‌های عمرانی و به‌دنبال آن خصوصی‌سازی، صندوق توسعه ملی و انتشار اوراق بدهی دولتی نیز در این گزارش‌ها به بوته بحث گذاشته می‌شود.

گزارش‌های تحولات اقتصاد ایران با تحلیل و بررسی بازار سرمایه شامل بورس و فرابورس و همچنین بررسی سایر تحولات مهم اقتصادی در قالب تحلیلی مختصر یا ارائه بخش‌هایی از گزارش‌های نهادهای بین‌المللی در مورد وضعیت اقتصادی ایران در جهان به پایان می‌رسد. سایر گزارش‌های این مرکز شامل پیش‌بینی برخی متغیرهای کلان اقتصادی، بررسی صنایع مختلف و همچنین برخی مباحث عمومی اقتصادی است.

بررسی صنعت پالایشگاهی و پتروشیمی در ایران
بررسی صنایع معدنی در ایران
بررسی صنعت خودرو در ایران
بررسی تحولات بازار مسکن ایران
بررسی صنعت سیمان ایران
صنعت فولاد ایران
بررسی صنعت داروسازی ایران